Evropská rada svém zasedání ve dnech 19. a 20. března 2015 stanovila další směry nově vznikající energetické unie. Chce pokračovat v úsilí o zvýšení energetické účinnosti.
Čelní představitelé Evropské rady zejména zdůraznili, že je třeba snížit závislost na dovozu paliv a zemního plynu a zajistit cenově dostupnou, zabezpečenou a udržitelnou energii v rámci EU. Jako jednu z cest Evropská rada uvádí zlepšení energetické efektivity. „
Rozvineme inovační strategie, které umožní Evropské unii zlepšit energetickou efektivitu v důležitých sektorech,“ píše vrcholný orgán EU v závěrech[1] z jednání a pokračuje:
„Zrevidovat a dotvořit legislativu týkající se snižování emisí, energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie s cílem podporovat dohodnuté cíle 2030, vypracovat spolehlivý a transparentní systém veřejné správy.“
Podle aliance Šance pro budovy je ze všeho nejdůležitější právě bod týkající se legislativy.
„Mandát pro Komisi, aby navrhla legislativu k naplnění cíle pro energetickou efektivitu do roku 2030, je pro energeticky úsporné stavebnictví asi nejdůležitější část, na které se včera večer Evropská rada shodla. Byť po vyjádřeních komisaře Arias Cañete, že energetická efektivita má být na prvním místě, jsem čekal ještě o něco progresivnější závěry,“ říká ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.
Představitelé Evropské rady navazují na práci vykonanou Komisí a Radou zasedající v různých složeních. Vychází z návrhu energetické unie Maroše Šefčoviče, který chce, aby například vedle společného nákupu plynu či zlepšení spolupráce provozovatelů energetických sítí byla jedním z pilířů i energetická efektivita, například úspory energie v budovách.
Energeticky úsporné stavebnictví je výhodné i pro místní ekonomiky. Dle propočtů Šance pro budovy vytvoří zhruba 35 tisíc pracovních míst ročně a přinese jedno procento k růstu českého HDP. Po roce 2020 pak tato opatření uspoří odběratelům, tedy domácnostem, firmám a institucím, minimálně 25 miliard ročně a pomohou také větší nezávislosti Česka na nejistých zahraničních dodávkách energie.