Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy, se zapojila do evropského průzkumu o sociálních dopadech ekologických politik
Projekt Evropské agentury pro základní práva (FRA) Základní a sociální práva v zelené transformaci přinese pohled na to, jak ekologické politiky Evropské unie ovlivňují základní lidská a sociální práva Evropanů. Tento výzkum, který probíhá v České republice a dalších devíti zemích, se zaměřuje na to, jak se daří sladit ochranu životního prostředí s ochranou základních a sociálních práv. Marta Gellová se stala jednou z respondentek výzkumu a v rozhovoru prezentovala názory asociace Šance pro budovy.
Cílem projektu Základní a sociální práva v zelené transformaci je identifikovat nejnaléhavější výzvy, případné nedostatky a možnosti v oblasti sociálních a základních lidských práv v rámci ekologického přechodu v Evropské unii se zaměřením na související témata, jako jsou energetická účinnost a energetická chudoba.
Průzkum, který je realizován sítí FRANET a jehož zadavatelem v České republice je Sociologický ústav Akademie věd ČR, zkoumá dotační programy Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light. Jednou z významných institucí pro tuzemskou část výzkumu je i Šance pro budovy, a proto se mezi respondenty z řad odborníků zařadila i její ředitelka Marta Gellová, která v rozhovoru prezentovala názory sdružení na zkoumané programy.
„Oceňuji, že tento průzkum poukazuje na sociální rozměr a dopady ekologické transformace na společnost. Výsledky ukážou nejen to, jakým způsobem je sociální otázka v zelené politice integrována, ale mohou zároveň poukázat na možnosti pro zlepšení,“ řekla k projektu Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy.
Při změnách, které ovlivňují celou společnost, je důležité brát v úvahu její strukturu a žádnou její část neznevýhodňovat. Výsledky průzkumu, které zreflektují, zda při zelené transformaci není opomíjena sociální stránka, budou prezentovány v polovině roku 2025.
Autor
Další články:
- Záznam konference „Nová zelená úsporám: 15 let úspěchů za námi, 25 let před námi”
- Nová zelená úsporám: oslava 15 let a ambiciózní výzvy do roku 2050
- Směřujeme k udržitelnosti: Co přinese dalších 25 let programu Nová zelená úsporám?
- Budoucnost energetického poradenství a renovací v ČR: Shrnutí odborného semináře z 22.10.2024
- Národní strategie v oblasti posuzování a snižování celoživotního uhlíku (WLC) budov v ČR
- WOOD CAMP LIVE: 3. ročník konference k dřevostavbám
- Odborný seminář Reforma systému poradenství aneb jak rozproudit renovační vlnu v ČR 2025 +
- Odborníci z projektu INDICATE se sejdou v Bruselu, aby diskutovali o výsledcích analýz uhlíkové stopy ve stavebnictví
- Den otevřených dřevostaveb 2024
- Konference Renovate Europe Day 2024