Otevřený dopis a výzva nové vládě za sektor šetrného stavebnictví
Aliance Šance pro budovy zaslala v minulém týdnu zástupcům poslaneckých klubů a budoucí vládě otevřený dopis a výzvu za sektor šetrného stavebnictví, aby se programová shoda lépe promítla do politiky a pak i do praxe. Celé znění dopisu naleznete níže.
Co je za sektor šetrného stavebnictví klíčové?
- Zavázat se k pokračování úspěšných programů energetických renovací
Programy jako Nová zelená úsporám pro domácnosti, výzvy z OP Životní prostředí či nově v Modernizačním fondu či z Národního plánu obnovy pro veřejný sektor, ale i výzvy v OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pro podniky je potřeba zachovat, zajistit jim dostatečné a dlouhodobé financování, zjednodušovat podmínky a nastavovat rozumnou míru podpory tak, aby se programy mezi sebou nekanibalizovaly.
- Zavázat se ke snižování energetické náročnosti veřejných budov
Energeticky úsporná renovace veřejných budov je nejen jeden ze závazků v rámci balíčku Fit-for-55, ale i prostředek k dlouhodobému snížení provozních výdajů veřejného sektoru. Kvalitně zrenovované školy, nemocnice, ale i úřady jsou dobrou vizitkou správy věcí veřejných. Je zde navíc prostor i pro adaptační opatření, zelené střechy, rozvoj obnovitelných zdrojů nebo využití metody energetických služeb se zárukou (EPC). Stát, kraje i obce musí jít příkladem v šetrném stavebnictví.
- Pomoci s projektovou přípravou
Menší obce často nemají dostatečnou kapacitu k přípravě projektů renovace nebo výstavby šetrných budov. V některých krajích již nyní dobře fungují krajské energetické agentury, které tuto podporu mohou obcím poskytnout. Jejich úroveň je však značně rozdílná. Dostupné poradenství a projektová příprava je třeba i pro rezidenční sektor, ve kterém je nejvíce budov.
- Posílit mezirezortní spolupráci v oblasti úspor energie
Problematika energetických úspor je roztříštěna mezi několik resortů s různými kompetencemi a pravomocemi. Téma energetických úspor by mělo být strategickou prioritou se zajištěním adekvátní kapacity státní správy. A to i s ohledem na české předsednictví, během něhož se očekává finalizace evropské legislativy právě v této oblasti v rámci balíčku Fit-for-55.
- Podpořit recyklaci a využití druhotných surovin ve stavebnictví
Stavební a demoliční odpady představují více než polovinu celkové produkce odpadů v ČR. Řadu z nich lze přitom materiálově využít. V rámci přechodu k cirkulární ekonomice je ve stavebnictví obrovský prostor pro využití výrobků a materiálů z druhotných surovin. Vláda by měla hledat cesty, jak výrobky a materiály z druhotných surovin zvýhodnit.
Autor
Další články:
- Odborný seminář Reforma systému poradenství aneb jak rozproudit renovační vlnu v ČR 2025 +
- Odborníci z projektu INDICATE se sejdou v Bruselu, aby diskutovali o výsledcích analýz uhlíkové stopy ve stavebnictví
- Konference Renovate Europe Day 2024
- Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy, se zapojila do evropského průzkumu o sociálních dopadech ekologických politik
- Závěrečný webinář k výsledkům projektu INDICATE — uhlíková stopa budov a první limity
- Webinář: Dopad EPBD4 na budovy a proces transpozice
- Šance pro budovy spoluorganizovala odborný seminář zaměřený na energetickou náročnost a úspory energie v budovách
- Odborný seminář Posuzování uhlíkové stopy budov ČR a snižování zabudovaného uhlíku
- Odborný webinář Praktické zkušenosti z výpočtu uhlíkové stopy budov v projektu INDICATE
- Úspory energie úkolem nadcházejících let