
Kam povede budoucnost Nové zelené úsporám?
Program Nová zelená úsporám si během 15 let fungování vybudoval pevné místo mezi nejúspěšnějšími dotačními programy na podporu energetických úspor v Evropské unii. Nová zelená úsporám pomohla statisícům domácností při renovacích a výrazně přispěla k utváření udržitelné budoucnosti. Zastavit se však jen u úspěchů programu nestačí. Aktuálně čelí NZÚ také mnoha výzvám a bariérám, se kterými bude potřeba v příštích letech aktivně pracovat. Nedostatečné tempo renovací, nutnost zefektivnit systém poradenství, zvýšit motivaci a redefinovat cílové skupiny včetně správné komunikace. I o tom nedávno debatovali Radek Bedrna, Managing Director společnosti Knauf Insulation, Michael Pupala, generální ředitel Modré pyramidy, Martin Philipp, analytik STEM, Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí a Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy.
„Od roku 2008 se v České republice zrenovovalo z dotačních programů asi 15 % budov, další pak mimo ně. Je potřeba si ale přiznat, že některé budovy jsou zrenovovány jen částečně a nemůžeme vždy hovořit o důkladných renovacích. Do roku 2050 potřebujeme náš fond budov zrenovovat z velké většiny, a to kvalitně, energeticky úsporně, a co nejdříve se dostat na trojnásobná čísla,“ řekl v úvodu diskuze Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí. Ve svém příspěvku zdůraznil, že je potřeba zaměřit se na tři klíčové úkoly.
„Prvním úkolem je zachovat kontinuitu programu, druhým pak správná finanční motivace. Bude dobře, pokud budeme pokračovat ve finančních nástrojích, které přinesou žadateli zvýhodněné bankovní financování a úvěry. Díky nim budou moct lépe zafinancovat renovaci nemovitosti. A ten třetí úkol je takový velký balík – posílit a upgradovat poradenství, protože ve většině případů majitelé neví, jak a kde začít. Je potřeba lidem nabídnout poradenství minimálně v pěti úrovních, od komunikační kampaně až po projektovou přípravu a technický dozor, aby se na stavbě vše udělalo správně,“ vysvětlil Petr Holub.
Pomoc s financováním a dotační poradenství
Komplexní řešení, jako je zateplení domu, instalace nových oken nebo jiné zásadní úpravy, si často vyžadují investice v řádech stovek tisíc korun. Fakt, že 67 procent českých domácností nemá uspořeno ani 300 000 korun, je proto výrazným problémem při řešení renovací domů. Jsou to však právě tyto domácnosti, které nejvíce potřebují realizovat opatření vedoucí k energetickým úsporám. „Tady může bankovní sektor přispět tím, že dokážeme spojit soukromé a státní zdroje a následně je znásobit. Například v rámci programu Oprav dům po babičce jsme rozpůjčovali už 790 milionů,“ řekl Michael Pupala, generální ředitel stavební spořitelny Modrá pyramida a uvedl, že průměrná výše úvěru je 1,4 milionu korun, což poukazuje na to, že tyto domácnosti realizují komplexní opatření.
„Jedna z cest, jak zvýšit tempo renovací, je pomoc s financováním. Druhá cesta je dotační poradenství. Nabídli jsme státu naši infrastrukturu, pobočky finančních spořitelen i mateřských bank k realizaci dotačního poradenství,“ popsal Pupala a dodal, že do této chvíle zrealizovaly stavební spořitelny přes 50 000 dotačně poradenských rozhovorů.
Správná komunikace jako základ
Nová zelená úsporám je značka, kterou v České republice zná většina lidí napříč celou věkovou strukturou. Je ale potřeba ukazovat lidem, co přináší, jaké podstupuje změny a co může program nabídnout.
„Vždy je potřeba komunikovat s respektem k tomu, kdo je naše cílová skupina. Seniory a celkově starší část populace zastihneme spíše u televize v hlavním vysílacím čase nebo v časopisech, které čtou. Naopak ty mladší rodiny jsou aktivní na sociálních sítích, jako je Instagram nebo TikTok. Z hlediska komunikace je potřeba důsledně analyzovat co vlastně chci říct a komu,“ vysvětlil Martin Philipp, analytik společnosti STEM.
„To, že otevíráme takovéto společné diskuse o vývoji a směřování programu, je forma širší informativní kampaně. Přibližujeme ta témata také politikům, protože jsou to právě oni, kteří je budou ve volbách komunikovat dál, nebo naopak nebudou,“ řekla Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy s tím, že neméně důležitou osou je samozřejmě komunikace směrem k veřejnosti.
Nedostatek odborné pracovní síly a sociální otázka
Rychlost renovační vlny zpomaluje i nedostupnost kvalifikované pracovní síly. Realizační firmy se potýkají s nedostatkem odborných pracovníků, což je způsobené tím, že v současné době téměř neexistuje učňovské školství a odborné vzdělávání.
„Mám velkou obavu o budoucnost, protože ve výrobních zařízeních vidíte pracovníky starší než padesát let. Strašně malé procento mladé generace chce pracovat ve fabrice či ve stavebnictví. V tomhle se bez jakési strukturální změny nepohneme a nepodaří se nám vytvořit dostatečnou kapacitu na trhu práce,“ popsal Radek Bedrna, Managing Director společnosti Knauf Insulation.
Dále se Radek Bedrna věnoval také sociální otázce a zdůraznil, že je potřeba správně definovat, kdo je sociálně potřebný a sociálně slabý: „V České republice máme čtyři miliony exekucí na 700 000 lidech, to je velké procento lidí, na které podle současné definice cílíme, ale předpokládám, že žádná banka jim úvěr nedá. Opravdu bychom se měli zamyslet, jestli mezi ty sociálně potřebné nepatří třeba mladí lidé, kteří si potřebují zařídit bydlení, opravdu opravit ten dům po babičce. Mají sice dobře placenou práci, takže ještě nepatří do toho koše sociálně potřebných, ale dovolit si byt v Praze je pro ně nedosažitelné.“
„Je určitě důležité vědět, na koho cílíme. Současně, pokud máme ztrojnásobit renovační tempo, měli bychom se také hodně soustředit tam, kde to bude možné a ne tam, kde to možné z nějakých důvodů – ať jsou to finance nebo chuť k renovaci – není,“ dodala k tématice Gellová.
Transformace programu
Některé z probíraných bariér byly již reflektovány v úpravách Nové zelené úsporám – podle nových kritérií program funguje od února 2025. Změny, které redesign programu přinesl, podpoří renovaci domů i u sociálně slabších. Nově bude ve všech kategoriích programu vyplácena záloha, přičemž majitelé nemovitostí získají možnost čerpat zvýhodněný úvěr i na dílčí renovace, nejen na celkové rekonstrukce. Nová zelená úsporám však nadále klade především důraz na komplexní renovace, které mají výraznější dopad na spotřebu energie a přinášejí větší finanční úspory.
„Program Nová zelená úsporám za 15 let své existence ukázal hned několik opatření, kterými dokázal pružně zareagovat na aktuální potřeby a nejinak je tomu i u právě připravovaných změn. Úpravy v podobě celkového zjednodušení, lepšího zacílení i dostupnosti podpory budou motivovat široké spektrum potenciálních žadatelů, kteří doposud na podporu nemohli dosáhnout,“ doplňuje Marta Gellová s tím, že právě redesign programu představuje další důležitý krok k aktivní podpoře komplexní renovace budov. „Za nesmírně důležité považujeme zajištění kontinuity programu, a to jak pro žadatele, tak také pro firmy, které renovace realizují,” uzavřela Gellová.
Celý záznam semináře, v rámci kterého se debata uskutečnila, najdete zde.
Autor

Další články:
- Nová zelená úsporám je po důkladné revizi zpět – jednodušší, výhodnější a dostupnější než kdy dřív.
- Společně za energeticky úsporné a emisně neutrální budovy: Naše partnerství s Renovate Europe přináší pokrok a inspiraci
- Marcela Kubů, výkonná ředitelka AVMI: Náklady na opravy domu v budoucnu jen porostou, čím déle budete začátek odkládat, tím větší výdaje vynaložíte
- Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství – nová výzva MPO
- Rychlejší a bezpečnější dodávky energie: novela Lex plyn schválena
- Nový certifikovaný cirkulární audit pomůže firmám s přechodem na oběhové hospodářství.
- Nová zelená úsporám: oslava 15 let a ambiciózní výzvy do roku 2050
- Směřujeme k udržitelnosti: Co přinese dalších 25 let programu Nová zelená úsporám?
- Budoucnost energetického poradenství a renovací v ČR: Shrnutí odborného semináře z 22.10.2024
- Národní strategie v oblasti posuzování a snižování celoživotního uhlíku (WLC) budov v ČR