
Šance pro budovy podporuje renovace veřejných budov: Nové možnosti financování z Národního plánu obnovy
Veřejné budovy v České republice stále čelí vysoké energetické náročnosti, která se přímo odráží v nákladech na jejich provoz i dopadu na životní prostředí. Mnohé z těchto budov nejsou energeticky efektivní a neodpovídají dnešním standardům. Tato situace se však může v dohledné době změnit, a to díky novému dotačnímu programu Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP), který na renovace veřejných budov vyčleňuje 300 milionů korun z Národního plánu obnovy.
„Uvolnění finančních prostředků na renovace veřejných budov vnímáme jako nezbytný krok ke zrychlení tempa jejich renovací. Tento přístup se osvědčil již v případě rodinných a bytových domů, u nichž cílená dotační podpora zafungovala jako účinná pozitivní motivace k renovacím a tím ke snižování jejich energetické náročnosti,“ říká Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy.
Cíl programu: Komplexní renovace veřejných budov
Nová výzva se zaměřuje na zateplení fasád, výměnu oken, instalaci fotovoltaických panelů, rekuperaci tepla a výměnu neefektivních vytápěcích systémů. Cílem programu je motivovat žadatele k rozsáhlým a komplexním renovacím budov, které zajistí výrazné úspory energie a přinesou ekologické a ekonomické benefity. Tato výzva je určena pro obce, kraje, státní příspěvkové organizace, vysoké školy a další veřejné instituce. Žadatelé mohou získat dotace až do výše 50–60 % z celkových způsobilých výdajů.
„U vytápěných nebo chlazených budov ve vlastnictví veřejných subjektů platí závazek ČR každoročně renovovat alespoň 3 % celkové podlahové plochy s cílem transformovat je na budovy s téměř nulovou spotřebou energie nebo na budovy s nulovými emisemi. Tento závazek by bez veřejné podpory bylo velmi obtížné splnit,“ upozorňuje Marta Gellová.
Proč se zapojujeme?
Podpora komplexních renovací je klíčová pro dosažení dlouhodobých úspor a zajištění udržitelného rozvoje. S námi jako partnerem je každý krok plánu renovací efektivně koordinován a podpořen zkušenostmi v oblasti dekarbonizace budov.
Jaký je přínos pro obce a jejich obyvatele?
Ministerstvo životního prostředí a SFŽP zdůrazňují, že správně zvolené renovace veřejných budov mohou přinést nejen úspory na provozních nákladech, ale také zlepšení kvality interiérů a tím i lepší podmínky pro obyvatele. Zároveň se tím posílí schopnost budov adaptovat se na klimatické změny.
„Renovace veřejných budov však nejsou jen věcí energetických úspor. Stejně jako u rezidenčních nemovitostí, i v případě veřejných budov představují renovace i investici do zdravého vnitřního prostředí. Více než 90 % svého času trávíme uvnitř budov a jejich vnitřní prostředí může mít zásadní dopad na náš fyzický i psychický stav,“ vysvětluje Marta Gellová.
V konečném důsledku mohou veřejné budovy stát na prahu nové éry energetické efektivity, což povede ke zlepšení kvality života ve všech typech institucí – školách, nemocnicích, úřadech, sportovních a kulturních zařízeních.
Pro více informací o programu a podmínkách pro podání žádosti se podívejte na tiskovou zprávu MŽP a SFŽP ČR.
Autor

Další články:
- Česko na cestě k energetické nezávislosti: MŽP investuje 7 miliard do solárních elektráren a akumulace energie
- PERCEE Webinar Recap: Proven Strategies for Energy-Efficient Renovations in Central Europe
- Stát posiluje podporu energetických renovací ve firmách. Šance pro budovy iniciativu vítá.
- Projekt PERCEE: Podpora energetických renovací budov ve střední a východní Evropě
- Získání financování a technické pomoci pro energeticky efektivní renovace
- Kam povede budoucnost Nové zelené úsporám?
- Nová zelená úsporám je po důkladné revizi zpět – jednodušší, výhodnější a dostupnější než kdy dřív.
- Společně za energeticky úsporné a emisně neutrální budovy: Naše partnerství s Renovate Europe přináší pokrok a inspiraci
- Marcela Kubů, výkonná ředitelka AVMI: Náklady na opravy domu v budoucnu jen porostou, čím déle budete začátek odkládat, tím větší výdaje vynaložíte
- Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství – nová výzva MPO