Odborný seminář Reforma systému poradenství aneb jak rozproudit renovační vlnu v ČR 2025 +
Zveme vás na odborný seminář, který se uskuteční pod záštitou místopředsedů Hospodářského výboru Ing. Antonína Tesaříka a Ing. Patrika Nachera 22. října od 8:30 hodin v Poslanecké sněmovně. Seminář se bude věnovat poradenství ve snižování spotřeby energie v budovách a při renovacích budov.
Odborníci z projektu INDICATE se sejdou v Bruselu, aby diskutovali o výsledcích analýz uhlíkové stopy ve stavebnictví
8. října 2024 se v Bruselu uskuteční setkání odborníků zapojených do projektu INDICATE. Na programu bude prezentace výsledků analýz, sběru dat, strategií a metodik pro přechod na udržitelné a uhlíkově neutrální budovy. Akce nabídne účastníkům detailní vhled do politického rámce EU a metodologií spojených s Whole Life Carbon (WLC) daty na úrovni budov.
Máte zájem se připojit k vybraným odborníkům? https://bit.ly/3ZiPHMJ
Konference Renovate Europe Day 2024
Ředitelka Šance pro budovy Marta Gellová se zúčastní konference Renovate Europe Day 2024, která se uskuteční pod záštitou maďarského ministra energetiky Csaby Lantose 9. října v Budapešti. V rámci celého dne proběhne řada diskusí na téma energetických renovací pro udržitelnou Evropu.
Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy, se zapojila do evropského průzkumu o sociálních dopadech ekologických politik
Projekt Evropské agentury pro základní práva (FRA) Základní a sociální práva v zelené transformaci přinese pohled na to, jak ekologické politiky Evropské unie ovlivňují základní lidská a sociální práva Evropanů. Tento výzkum, který probíhá v České republice a dalších devíti zemích, se zaměřuje na to, jak se daří sladit ochranu životního prostředí s ochranou základních a sociálních práv. Marta Gellová se stala jednou z respondentek výzkumu a v rozhovoru prezentovala názory asociace Šance pro budovy.
Závěrečný webinář k výsledkům projektu INDICATE — uhlíková stopa budov a první limity
Zveme vás na webinář pořádaný ve spolupráci s UCEEB ČVUT a Českou radou pro šetrné budovy, který se uskuteční 31. 7. 2024 v 16 hodin. Webinář se bude věnovat výsledkům projektu INDICATE.
Webinář: Dopad EPBD4 na budovy a proces transpozice
Na webináři organizovaném Českou radou pro šetrné budovy, který se uskutečnil 19. června, se diskutovalo o postupu transpozice, požadavcích, které směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) klade na novostavby i existující budovy a dopadech, které směrnice bude mít na budovy v České republice.
Šance pro budovy spoluorganizovala odborný seminář zaměřený na energetickou náročnost a úspory energie v budovách
Na odborném semináři, který proběhl 13. května v Poslanecké sněmovně, se diskutovalo zejména o nově přijatých směrnicích o energetické náročnosti budov a energetické účinnosti a jejich dopadech na domácnosti, průmysl a celkově českou ekonomiku.
Odborný seminář Posuzování uhlíkové stopy budov ČR a snižování zabudovaného uhlíku
Zveme vás na odborný seminář pořádaný ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT, Institutem pro cirkulární ekonomiku, Českou radou pro šetrné budovy, European Climate Foundation a CirCon4Climate, který se uskuteční 26. 6. 2024 od 10:00 do 14:00 v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT, Třinecká 1024, Buštěhrad.
Odborný webinář Praktické zkušenosti z výpočtu uhlíkové stopy budov v projektu INDICATE
Zveme vás na webinář pořádaný ve spolupráci s UCEEB ČVUT a Českou radou pro šetrné budovy, který se uskuteční 17. 6. 2024 od 10 do 12 hodin. Webinář se bude věnovat praktické zkušenosti z výpočtu uhlíkové stopy budov v projektu INDICATE.
Úspory energie úkolem nadcházejících let
Česko bude muset dále šetřit energií. A to jak v budovách, tak v průmyslu a jiných sektorech. Poslední statistiky spotřeby elektřiny, tepla i plynu z Energetického regulačního úřadu ukazují, že k poklesu spotřeby došlo meziročně prakticky ve všech sektorech ekonomiky[1]. Částečně díky teplé zimě, bez úsporných opatření by to ale takový pokles nebyl.
Odborný seminář Cirkulární rekonstrukce
Zveme vás na pokračování společného workshopu pro stakeholdery, který se uskuteční 20. 3. 2024 od 13:30 do 16:30 hodin v Kampusu Hybernská.
Nově přijatá revize Směrnice o energetické náročnosti budov je realistická i díky loňskému českému předsednictví
Evropský parlament dnes po více než 2 letech vyjednávání schválil revizi Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD), která je jedním ze stěžejních legislativních aktů pro snížení potřeby energie v budovách. Ty v Evropské unii tvoří 40 % spotřeby veškeré energie a 36 % emisí skleníkových plynů. Změny se dotknou starých domů i novostaveb. Podle profesního svazu Šance pro budovy je Směrnice dobře vyjednaným kompromisem poskytujícím dlouhodobou perspektivu pro rozvoj odvětví.
Odborný seminář: Cirkulární stavebnictví
Zveme vás na společný workshop pro stakeholdery, který se uskuteční 15. 2. 2024 od 13:30 do 16:30 hodin v Kampusu Hybernská.
Šance pro budovy vítá opětovné spuštění dotačního programu NZÚ Light
Státní fond životního prostředí ČR dne 17. ledna 2024 znovu spustil příjem žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám Light. O zálohou dotaci ve výši až 240 tisíc korun mohou žádat vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově také domácnosti pobírající přídavky na děti. Profesní svaz vítá opětovné spuštění programu, jenž podporuje nízkopříjmové skupiny obyvatel ohrožené energetickou chudobou vyšší mírou dotace.
Šance pro budovy spoluorganizovala konferenci k Národnímu klimaticko-energetickému plánu
Na odborné konferenci věnované Národnímu klimaticko-energetickému plánu, ESG, uhlíkové stopě a jejich dopadům do sektoru budov se 27. listopadu sešlo na 50 odborníků ze sektoru udržitelného stavebnictví.
Odborný seminář: Národní klimaticko-energetický plán (NKEP)
- Co NKEP přináší do sektoru budov a s jakou rychlostí se tyto kroky mají podle plánu provádět? Co se musí stát, aby toto tempo a kroky byly realistické, co k tomu potřebuje soukromý sektor od ministerstev, aby se plán stal realitou?
- Jaký potenciál má využívání vlastní elektřiny pomocí sdílení pro sektor budov, plánují majitelé budov investovat do vlastních OZE na budovách i mimo ně, aby si zajistili prostřednictvím sdílení levnější provoz?
- Předbíhají regulativy svým rychlým nástupem požadavků možnost provádět objektivní vyhodnocování emisní zátěže v sektoru budov?
Ředitelkou Šance pro budovy se stala Mgr. Marta Gellová
Do čela profesního svazu Šance pro budovy, který podporuje energeticky úsporné stavebnictví, od srpna nastoupila Mgr. Marta Gellová. Marta se více než dvacet let pohybuje ve světě financí, kde působila ve vysokých exekutivních a poradenských pozicích. Má zkušenosti s vedením a fungováním oborových a profesních organizací (asociací) a evropských federací těchto organizací při prosazování zájmů jejich členů.
Realistický a proveditelný, takový je přístup členských států k energetické náročnosti budov
Komentář Šárky Tomanové
V prosinci 2021 Evropská komise vydala revizi směrnice o energetické náročnosti budov v rámci balíčku Fit for 55, který má za cíl posunout Evropskou unii ke klimatické neutralitě a maximalizovat její nezávislost na zdrojích. Směrnice o energetické účinnosti je jedním ze stěžejních legislativních aktů vydaných za účelem podpory snížení potřeby energie v budovách, jež v Evropské unii tvoří 40 % spotřeby veškeré energie a 36 % emisí skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého.
Přehled podzimních novinek ze světa udržitelného stavebnictví
EU TRENDY
Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD): Šance pro budovy se zapojila do vyjednávání EPBD v rámci českého předsednictví. Národní pozice směřuje ke general approach, který je plánovaný na 25. října 2022. Aktuálně se diskutuje 4. kompromisní text, který reflektuje naše dlouhodobé směřování a snahy – z návrhu se podařilo s naším významným přispěním odstranit povinnost renovace do standardu NZEB, který je v ČR technicky nastavený na nové budovy a byl to jeden z hlavním problematických bodů. Nově je definovaná postupná renovace do úrovně bezemisní budovy a hluboká renovace s úsporou min. 60 % primární energie. Na všechny podoby renovací by členské státy měly nadále poskytovat finanční i technickou podporu.
Veřejné budovy mají jít v úsporách příkladem. V dotačních programech je od září až 36 miliard korun na jejich renovaci a výstavbu
V září pomalu začíná topná sezóna. Vzhledem k vysokým cenám energií budou úřady, administrativní centra, školy i domácnosti muset více přemýšlet, jak ušetřit. Sektor budov totiž spotřebovává až 40 % celkové energie, z čehož dvě třetiny připadnou na vytápění. Kdo by měl jít příkladem, jsou právě komerční a veřejné budovy. Jen za vytápění vládních budov stát ročně utratí 1,4 miliardy korun. Snižování spotřeby ale není sezónní záležitostí. Zlepšování energetické účinnosti budov a investice do zateplení, výměny oken nebo zdroje vytápění jsou dnes ještě potřebnější. Při realizaci komplexních renovací lze v nerezidenčním sektoru ušetřit až 77 PJ, tedy téměř polovinu energie vynaložené na provoz těchto budov. Od konce srpna jsou k dispozici první prostředky v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) a Operačním programu životní prostředí (OPŽP). K dispozici je až 36 miliard korun, které mohou obce, kraje i stát využít na renovace a výstavbu.
Komentář: Firmy mohou získat až 200 milionů korun na energeticky úsporný projekt
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes spouští výzvu na úspory energie pro podniky v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Podpora ve výši 10 miliard korun má jít na renovace podnikatelských nemovitostí i na nákup energeticky úspornějších technologií a instalaci obnovitelných zdrojů. Jedná se o jediný komplexní program pro podnikatele zaměřený na úspory energie. Žadatelé mohou získat až 200 milionů korun na úsporný projekt. V programu se nevylučuje využití metody EPC (energetické služby se zárukou), která majiteli budovy umožní zavést energeticky úsporná opatření bez nároku na vlastní kapitálový vklad, jelikož investice se splácí v průběhu let pouze z uspořených nákladů.
Komentář: Energetická bezpečnost je jednou z hlavních priorit českého předsednictví v Radě EU
Vláda včera představila své priority pro předsednictví v Radě EU. Zaměří na otázky energetické bezpečnosti EU a na urychlenou implementaci REPowerEU, jehož významnou součástí je diverzifikace zdrojů včetně logistického zajištění, energetických úspor a zrychlení přechodu na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie. Zároveň se bude soustředit na implementaci vhodné kombinace nástrojů, které sníží negativní sociální a ekonomické dopady již dnes vysokých cen energií.
Obnovitelné zdroje a šetrné budovy zatopí plynu
Pětiletá predikce rozvoje obnovitelných zdrojů a šetrných budov byla právě zveřejněna
Budovy spotřebují v Česku až 36 % celkové spotřeby energie. Dvě třetiny z toho připadnou na vytápění, kde má významné zastoupení zemní plyn, který je téměř ze sta procent dovážen z Ruska. [1]
Obecná pozice Šance pro budovy k revizi směrnice o energetické náročnosti budov
V prosinci 2021 představila Evropská komise druhou část balíčku klimaticko-energetické legislativy fit-for-55, jehož hlavním cílem je snížení emisí do roku 2030 o 55 % oproti roku 1990 a celková dekarbonizace evropské ekonomiky do roku 2050. Jelikož je sektor budov zodpovědný za přibližně 40 % konečné spotřeby energie a 36 % emisí a předpokládá se, že více než 80 % stávajících budov bude v provozu i v roce 2050, ke kterému jsou stanoveny dekarbonizační závazky, musí svým dílem přispět i samotné budovy. Proto Komise navrhla revizi směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD).
Komentář k legislativnímu “dekarbonizačnímu balíčku” z pohledu budov
Evropská komise zveřejnila očekávanou druhou část balíčku klimaticko-energetické legislativy Fit-for-55, jehož hlavním cílem je snížení emisí do roku 2030 o 55 % oproti roku 1990 a obecně pak celková dekarbonizace ekonomiky k roku 2050. Od července, kdy byla zveřejněna první část návrhů legislativy, se leccos změnilo. Předně se díky výraznému růstu cen plynu, elektřiny a emisních povolenek v posledních měsících začaly více zdůrazňovat sociální aspekty celého procesu dekarbonizace. Představené návrhy se týkají zemního plynu, ekodesignu, ale i sektoru budov.
Novostavby musí být od ledna úspornější. Chytrý návrh majitelům ušetří desítky tisíc korun na energiích ročně
Od 1. 1. 2022 začnou platit nové požadavky na energetickou efektivitu novostaveb, konkrétně jde o tzv. „budovy s téměř nulovou spotřebou energie.“ Dosavadní vyhláška nebyla v Česku dobře nastavena a novostavby nebyly tak úsporné, jak se původně zamýšlelo. Nově bude potřebná užší spolupráce architekta a projektanta s energetickým specialistou, protože architektura se stává součástí energeticky úsporných opatření stejně jako zateplení či fotovoltaika. Jednopodlažní, členité nebo nevhodně orientované domy budou muset svůj energetický handicap dohánět větším nasazením úspornějších technologií a obnovitelných zdrojů. Nová pravidla mohou v rukou kvalifikovaného specialisty snížit s tím spojené vícenáklady na minimum. Majitelé současně významně ušetří za vytápění i elektřinu na desítky let dopředu a zajistí si komfortnější a zdravější bydlení. Pětina domů postavených v roce 2020 přísnější požadavky splňuje již dnes.
Otevřený dopis a výzva nové vládě za sektor šetrného stavebnictví
Aliance Šance pro budovy zaslala v minulém týdnu zástupcům poslaneckých klubů a budoucí vládě otevřený dopis a výzvu za sektor šetrného stavebnictví, aby se programová shoda lépe promítla do politiky a pak i do praxe. Celé znění dopisu naleznete níže.
Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím, plánovaných 39 miliard ale programu do roku 2030 nemusí stačit
Zájem o energeticky úsporné renovace v Česku roste a na zvýšení jejich tempa a důkladnosti tlačí i klimatické závazky. Nejefektivněji renovacím pomáhají dobře nastavené podpůrné programy, které budou vzhledem k vyššímu důrazu na energetické úspory potřebovat více peněz. V další etapě Nové zelené úsporám (NZÚ), která startuje od října, tak nejspíš nebude 3,9 mld. Kč ročně stačit. Majitelé rodinných domů by podle průzkumu Šance pro budovy provedeného pro Technologickou agenturu ČR ocenili také možnost zvýhodněných úvěrů, které by jim umožnily získat na renovace více peněz. Vedle zateplení a výměny oken by si pak pořídili i fotovoltaiku s baterií, tepelné čerpadlo, stínící techniku nebo rekuperaci. Právě ke kombinaci více různých opatření je chce NZÚ motivovat.
Majitelé veřejných a komerčních budov se zelenými střechami nově ušetří až 20 tisíc korun ročně za srážkovné
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje změnu vyhlášky k zákonu o vodovodech a kanalizacích, která zvýhodní budovy se zelenými střechami. Nově veřejné a komerční budovy ušetří přibližně 20 tisíc Kč ročně za srážkovné. Stát tak zvýhodní jejich šetrný přístup k hospodaření s vodou. Změnu vyhlášky iniciovala aliance Šance pro budovy. Dosud totiž neexistovala jasná pravidla a případné slevy na srážkovném závisely pouze na dohodě vlastníka budovy s provozovatelem kanalizace. Bytové domy mají prozatím z poplatku výjimku. Účinnost přílohy č. 16 týkající se srážkovného MZe navrhuje od 1. 9. 2022.
Splachovat nebo zalévat zahrádky užitkovou vodou? Její využití má stavebníkům usnadnit nová legislativa
Při každém spláchnutí mizí kanalizací litry pitné vody, které je v Česku zejména v letních měsících nedostatek. Šance pro budovy navrhla řešení a do zákona o ochraně veřejného zdraví prosadila definici užitkové vody. Ministerstvo životního prostředí tento krok podpořilo. Nově tak bude možné jednoduše povolit využití dešťové nebo šedé vody z umyvadel a sprch pro splachování, praní, závlahu nebo umývání vozidel. Jednotné předpisy mají motivovat stavebníky k zavádění technologických řešení na úsporu vody do nových i stávajících projektů. Ušetřit lze až 40 % spotřeby pitné vody. Detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost, musí ještě připravit Ministerstvo zdravotnictví. Na kulatém stole mezi Šancí pro budovy a MŽP se rovněž debatovalo o legislativním zvýhodnění pro zelené střechy nebo pokračování podpůrných programů pro úsporné budovy.
Energeticky úsporné stavebnictví drží celý sektor nad vodou. Zájem v době pandemie byl rekordní
Češi chtějí žít komfortně a zároveň šetřit energií. V loňském roce se postavilo o třetinu více nových pasivních rodinných domů než v roce 2019. Ještě před 10 lety u nás přitom bylo méně než 200 domů v pasivu. Významně také narostl počet certifikovaných administrativních, komerčních, logistických, ale i rezidenčních budov, a to dvakrát ve srovnání s rokem 2019. Rovněž energetické služby se zárukou zažily rekordní rok. Na všech EPC projektech se podařilo uspořit 399 mil. Kč, což je nejvyšší roční úspora od roku 1994. Z důvodu pandemických opatření naopak klesla spotřeba pěnového polystyrenu o 2,5 %.
Šetrné budovy drží v době pandemie stavebnictví nad vodou a mohou pomoci nastartovat hospodářský růst
Češi mají stále větší zájem o energeticky pasivní novostavby a energeticky úsporné renovace starších budov, který vzrostl i během pandemického roku 2020. Česko by ale ročně zvládlo zrenovovat třikrát více budov než nyní. Využít na to může prostředky z evropských fondů. Takto vynaložené peníze se díky vybuzeným investicím vrací do státního rozpočtu, navíc by pomohly ušetřit pětkrát víc emisí než výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Úkolem pro končící i novou vládu bude zachovat stabilitu v podpůrných programech, usnadnit přístup k financování a podpořit projektovou přípravu, zaznělo na kulatém stole se zástupci parlamentních stran.
Češi se během pandemie dali na úsporné stavby a renovace domů. Zelené střechy zažívají boom
Češi se čím dál více zajímají, jak šetřit energii ve svým domovech. To mimo jiné dokládá rekordní počet přihlášených projektů do dotačního programu Nová zelená úsporám, kde se za rok 2020 sešlo na 17 tisíc žádostí v hodnotě téměř 3,7 mld. Kč. Jedná se o 33% nárůst oproti roku 2019. Lidé žádali podporu na zateplení, stínící techniku, rekuperaci nebo zelenou střechu. A taky na čisté zdroje pro výrobu energie, zejména o fotovoltaiku a tepelná čerpadla. Obrovský zájem byl také o výstavbu nových rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností (48% nárůst oproti 2019). Na stávající fázi programu, která letos končí, naváže program Nová zelená úsporám 2030. Program bude do roku 2030 potřebovat až 80 miliard Kč. Prozatím není jasné, odkud prostředky půjdou.
Začlenění budov do systému EU-ETS nesmí jít proti stávajícím nástrojům podporujícím renovace
Šance pro budovy nepovažuje začlenění sektoru budov do systému obchodování s emisními povolenkami za efektivní nástroj pro snižování emisí v budovách. Aliance souhlasí, že zahrnutí ceny uhlíku do spotřeby energie a paliv je správné, nicméně uhlíková daň pro to může být vhodnější a jednodušší. Daleko důležitější je zachovat a posílit stávající renovační programy a směřovat výnosy z nákupů emisních povolenek právě tam.
Hospodářský růst Česka mohou rozhýbat renovace budov
Šance pro budovy vítá možnost připomínkovat Národní plán obnovy
Minimálně 37 % z celkových 172 miliard korun má jít na udržitelnou transformaci země. Úsporné renovace budov a výstavba domů v pasivním standardu jsou ideálním nástrojem pro nastartování české ekonomiky. Uvědomují si to i ministerstva, a proto na úspory energie z fondu míří 25 miliard korun. Chybí však jasná provázanost s ostatními finančními zdroji. Fondů je velké množství a pro žadatele musí být jejich nastavení přehledné. Čas se přitom krátí. Česko musí do konce dubna 2021 Evropské komisi předložit jasný plán.
Až 80 tisíc nových pracovních míst a 900 mld. Kč pro české firmy. Realizace energeticky úsporných renovací a výroba energie z obnovitelných zdrojů pomůže ekonomice
Společné stanovisko Šance pro budovy a Komory obnovitelných zdrojů energie
Nejúčinnější cestou ke snižování emisí jsou energetické úspory v budovách a výroba energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 mohou tato klimatická opatření přinést zejména malým a středním firmám zakázky v hodnotě 900 miliard korun a až 80 tisíc pracovních míst.
Až 300 bytových družstev a SVJ nebude moct uskutečnit plánované renovace. V programu IROP chybí 1 mld. Kč
Pro 300 mimopražských bytových družstev, společenství vlastníků jednotek (SVJ), obcí a dalších vlastníků bytových domů chybí v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) finance, které by jim umožnily provést energeticky úsporné renovace. A to i přesto, že původně byl v IROP na financování těchto aktivit vyčleněn dostatek peněz. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) však částku přidělenou na tuto oblast postupně snižovalo z původních 16,9 mld. Kč na 9,4 mld. Kč. Šance pro budovy proto vyzývá MMR, aby nyní nalezlo jednu miliardu pro dofinancování těchto projektů.
Jedna ruka netleská, aneb 5 hlavních rozporů nové studie Svazu průmyslu a dopravy ČR mapující potenciál úspor energie do roku 2030
Svaz průmyslu a dopravy ČR vydal novou studii, mapující potenciál úspor energie do roku 2030, kterou vypracovala společnost Enviros. „V sektoru průmyslu je tato studie jistě přínosná, v sektoru budov však vykazuje použitá metodika několik zásadních pochybení. Šance pro budovy jako profesní svaz firem v oblasti energeticky úsporného stavebnictví zpracovala na jaře tohoto roku vlastní, detailnější analýzu zaměřenou výhradně na sektor budov, v níž jsou rozpracovány možné variantní scénáře, jejich náklady i přínosy. Se znalostí problematiky zastupovaného oboru jsme se proto rozhodli nově vydanou studii okomentovat,” sděluje Petr Holub, ředitel aliance.
Reakce na článek z Hospodářských novin
Tímto chceme reagovat na dnešní článek „Nové byty budou dál podražovat. Od ledna se mění pravidla pro povolování staveb, projdou jen energeticky úsporné projekty“, který byl zveřejněn
na dnešní titulní straně Hospodářských novin.
Mozaika dotačních programů na úspory energie je úplná
Ministerstvo průmyslu na začátku měsíce vyhlásilo podporu novostaveb komerčních subjektů v pasivním standardu. To je poslední program, který ještě v oblasti úspor energie v budovách chyběl a výčet je tedy kompletní. Stát však zaostává s přípravou finančních nástrojů, které by po roce 2020 mohly zprvu doplnit a poté nahradit dotace. Hrozí tak skokový propad ve stavebnictví.